Egy átlagos magyar felnőtt szájából 10 fog hiányzik a Semmelweis Egyetem közleménye szerint. A nemzetközi összehasonlításban is magasnak bizonyuló foghiány részben életviteli okokra vezethető vissza. Cikkünkből megtudhatod, hogy mely szokások kerülésével tehetsz a fogaid és ínyed egészségének megőrzése érdekében.
8 szokás, amelyekkel kár tehetsz a fogak és az íny egészségében
#1 Helytelen fog- és szájápolási rutin
Bár ajánlások szerint évente 12 tubus fogkrémet javasolt felhasználni, egy átlag magyar személy fogyasztása mindössze 2,4 tubus évente. Az elégtelen fog- és szájápolási szokások olyan súlyos problémákhoz vezethetnek, mint a fogágybetegség vagy fogszuvasodás. Kövesd az alábbi tippek a tökéletes rutin kialakításához:
- Moss legalább napi két alkalommal fogat fluorid tartalmú fogkrémmel!
- Használj fogselymet vagy fogközi kefét, amellyel eltávolítható a fogközbe ragadt élelmiszer maradék!
- Ne feledkezz meg az íny és nyelv megtisztításáról sem! Ez utóbbihoz érdemes nyelvkaparót használni.
- Öblögess szájvízzel!
#2 Erős sörtéjű fogkefe és túlzott nyomás használata
A túl erős sörtéjű fogkefe és a szükségesnél jóval erősebb nyomás használata kárt tehet az ínyszövetekben. Súlyos esetekben ez ínyrecesszióhoz is vezethet, amely kizárólag szájsebészeti beavatkozással kezelhető. Javasoljuk közepes vagy puha sörtéjű fogkefe választását, illetve a gyengéd, seprű jellegű fogmosási mozdulatok használatát.
#3 Túl gyakori antibakteriális szájvíz használat
Ki ne szeretne friss és üde leheletet? A szájvíz segíthet a fogfelszínen ragadt szennyeződések eltávolításában és a kellemetlen szájszag elleni küzdelemben. Napi használat esetén érdemes kerülni az antibakteriális termékeket, ezek ugyanis felboríthatják a száj normál baktériumflóráját. Válassz olyan terméket, amelynél a felhasználási javaslatok között szerepel a napi használat.
#4 Rendszeres fogászati rutin ellenőrzés kihagyása
Rendszeres rutinvizsgálatokkal csökkenthető a nehezen és költségesen kezelhető fogászati problémák kockázata. Az ellenőrzés mellett, legtöbbünknek szükséges részt venni rendszeres fogkőeltávolításon, amely egybeköthető a rutinvizsgálattal. Javasoljuk, hogy legalább félévente keresd fel kezelőorvosod és nézesd meg a fogaid.
#5 Dohánytermékek fogyasztása
Nem szükséges bemutatni a dohánytermékek egészségkárosító hatását. Legyen szó cigarettáról, szivarról, rágódohányról vagy hevített termékekről, a dohányzás veszélyes a fogak- és íny egészségére. Amennyiben szeretnél mindent megtenni a makulátlan mosoly megőrzéséért, válaszd a füstmentes életet.
#6 Túlzott mennyiségű cukorfogyasztás
A WHO étkezési javaslata a fogászati problémák elkerüléséhez a következő: “kiegyensúlyozott étrend, amely alacsony mennyiségű hozzáadott cukrot, valamint sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz, és előnyben részesíti a vizet, mint folyadékpótlás”.
A túlzott cukorfogyasztás segíthet a fogakra veszélyes baktériumok szaporodásában, így növelheti a fogszuvasodás és ínygyulladás kockázatát. Válassz cukorpótló, egészséges alternatívákat, mint például a stevia vagy a fogbarát nyírfacukor.
#7 Sport- és közlekedési védőfelszerelések ignorálása
Sportolás és motoros közlekedés közben egyaránt fontos a megfelelő védőfelszerelés viselése. Amennyiben küzdősportot űzöl, ne feledkezz meg a fog- és fejvédőről, míg motorozás közben használj bukósisakot. Így elkerülhetőek azok a fejet érő traumák, amelyek fogvesztést okoznak.
#8 Fogpótlási megoldások kerülése
Végül pedig érdemes szót ejteni a fogpótlásról. Nem csupán esztétikai előnyei vannak a hiányzó fogak pótlásának, de a fogpótlás segíthet az érthető és tiszta beszédben, valamint megelőzhet további komplikációkat. Ráadásul számos lehetőség áll rendelkezésre, ilyen lehet a korona, műfogsor vagy fog implantátum.
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogszakorvos
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogorvos több mint tizenöt éves gyakorlattal rendelkezik. Pácienseinek fájdalommentes kezelést kínál a legmodernebb anyagok és eljárások alkalmazása mellett. A modern és felszerelt fogászat 2. kerület jól megközelíthető részén várja a pácienseket. Bízd profi szakemberekre a fogágybetegség kezelését!
Képek forrása: Freepik.com
Hirdetés (X)