Adhatunk-e a kutyának sütőtököt?

kutya

Az évszakok váltakozásával újra élvezhetünk bizonyos szezonális ételeket. Ilyen az ősz ikonikus zöldsége is, a sütőtök. Sokan imádják az édes ízét, köztük a kutyák is. A fenséges zamata mellett rengeteg pozitív élettani hatása van. Az alábbi cikk a sütőtök élettani, illetve a kutyákon kifejtett hatásait vizsgálja.

A sütőtök jótékony hatásai

A vitamin, rost és ásványi anyag tartalmának köszönhetően egy rendkívül egészséges zöldségként tartják számon. Annak ellenére, hogy alacsony a kalóriatartalma, igen laktató hatása van, emiatt sokan eszik diétázás során. Hivatalosan a szezonja ősszel van, tehát ekkor kapható a legalacsonyabb áron, illetve ebben az időszakban a legzamatosabb az íze.

A környezet védelme szempontjából is fontos, hogy a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket a természetes érési idejükben fogyasszuk, és vegyük, hiszen ekkor nincsen szükség importra, ami megintcsak rengeteg energiát vesz igénybe, illetve plusz széndioxidot termel.

Ehet-e a kutya sütőtököt?

A sütőtök magas rosttartalma jót tesz az emésztésnek. A benne található vitaminok pedig erősítik az immunrendszert. Ezáltal nyugodtan adhatunk a kedvencünknek sütőtököt, azonban mértékkel tegyük, hiszen jóból is megárt a sok.

Ha a célunk az, hogy kicsit kényeztessük a kutyánkat, akkor a Grandopet.hu jutalomfalat kínálatában találhatunk további egészséges és finom rágcsákat számára.

Mennyit adhatunk kutyánknak a sütőtökből?

Pontosan meghatározható adag nincsen, hiszen minden kutyának elterő az étrendje. Kezdésként érdemes 1-2 teáskanálnyi sütőtökkel kezdeni, majd ezt fokozatosan lehet növelni. Hetente maximum 2 alkalommal ehet, mivel a túlzott fogyasztás emésztési problémákhoz vezethet. Mielőtt tökkel etetnéd házi kedvencedet, kérjük konzultálj állatorvossal!

Melyik tökfajtából adhatunk a kutyának?

A legtöbb tökfajtát képesek megemészteni a kutyák, és az egészségükre is jó hatással van. Ilyen például a püspöksapka, a spagettitök és a hokkaido. Amire oda kell figyelni, az a dísztök. Ezt semmiképpen ne adjunk a kutyusunknak, hiszen olyan anyagot tartalmaz, ami egyaránt veszélyes az emberekre és a kutyákra is.

Mi a teendő tökmérgezés esetén?

Két esetben kaphat tökmérgezést egy kutya: ha túl sokat vagy ha étkezésre nem alkalmas tököt evett. Ez több tünettel is járhat, mint például hasmenéssel, étvágytalansággal és véres széklettel.

A dísztökben megtalálható cucurbitacin egy mérgező anyag, ami halált is okozhat, tehát ha a fenti tünetek közül bármelyiket észleled (miután a kutyád dísztököt evett), azonnal fordulj állatorvoshoz vagy szakértőhöz!

Adjunk-e a kutyának sütőtököt?

A sütőtök számos pozitív élettani hatással rendelkezik, hiszen vitaminokban gazdag és rostdús. Ezek hozzájárulnak az emésztés elősegítéséhez, az immunrendszer erősítéséhez és a szőrzet állapotának javításához.

Arra figyeljünk, hogy a sütőtök lehetőleg szupermarketből vagy bioboltból származzon, hiszen a vadon termő tökök, illetve a dísztökök mérgező anyagot tartalmaznak. Amennyiben bármi furcsaságot észlelsz a kutyusod viselkedésén, mielőbb fordulj állatorvoshoz!

Kép forrása: Pexels.com

Hirdetés (X)